⚫⚪⚫کوله پشتی

سفر هزار فرسنگی با قدم اول آغاز می شود ...

 

سیگار و مشکلات آن

 

نوع مطلب :لژیون ویلیام وایت ،کارگاه آموزشی مجازی ،

نوشته شده توسط:احمد


               در جهان همه‌چیز هست و به انسان عقل داده‌شده که از چه چیزی استفاده کند یا نکند. هدف از گنجاندن این دستور جلسه، در میان پنجاه‌ودو دستور جلسه سالیانه کنگره 60 گسترش آگاهی و تدوین پروتکل درمانی سیگار درسال گذشته بوده و تاکنون نیز در این راستا به حرکت خود ادامه داده و خواهد داد. اکنون می‌خواهیم درزمینهٔ گسترش و نشر و انتقال آگاهی در خصوص این ماده دخانی (سیگار) اشاراتی داشته باشیم تا بتوانیم برای درمان ان وارد عمل شویم و به عبارتی صورت‌مسئله آن را مطرح کنیم تا پس از تشخیص وارد عمل شویم.الف-سیگار چیست و چه ترکیباتی دارد؟ سیگار بدترین شکل ممکن مصرف کردن یک محصول طبیعی بنام توتون است. جهت دریافت ماده‌ای بنام نیکوتین که از سد خونی مغز عبور کرده و در ابتدای مصرف باعث آرامش و آسایش فرد می‌شود و دودان از هوا سنگین تراست و شامل یک مقدار هوا و قطران و سرب و نیکوتین وسایرمواد شیمیایی است.

ب-نیکوتین چیست و چرا بعضی از آدم‌ها سیگاری می‌شوند و بعضی‌ها نمی‌شوند؟ سیگاری‌ها هم مثل مصرف‌کنندگان مواد مخدر چندوجهی هستند و می‌شود از جنبه‌های مختلف این موضوع را بررسی کرد که شاخص‌ترین و اصولی‌ترین و عملی‌ترین آن‌ها جنبه ژنتیکی و روان‌شناختی وجهان بینی افراد سیگاری است که درمجموع ارتباط مستقیم دارد با ناقل‌های عصبی، نوروترانسمیترها و به عبارتی همان‌طوری که مواد شبه افیونی در جسم ما وجود دارد ماده‌ای نیز بنام نیکوتین یا واسطه شیمیایی با پایه نیکوتین در بدن وجود دارد و از طرف دیگر حالات روحی و روانی و خلق‌وخوی رفتار و درنهایت تفکر و اندیشه حاکم بر شخص نقش تعیین‌کننده‌ای دارد.ج- سیگار با فرد مصرف‌کننده چه‌کار می‌کند و چرا افراد سیگاری نمی‌توانند سیگار مصرف نکنند و چرا بارها اقدام به قطع مصرف می‌کنند و دوباره عود می‌کنند؟ مشکل در کجاست؟ با پاسخ به این سؤالات صورت‌مسئله اعتیاد به سیگار روشن می‌شود، علت ان ،، این است که براثر استفاده مکرر از سیگار عملیات جایگزینی صورت می‌گیرد، یعنی نیکوتین بیرونی جایگزین نیکوتین طبیعی بدن می‌شود و چون نیکوتین سیگار ماندگاری بسیار کمی دارد به همین منظور شخص مرتب سیگار می‌کشد و در اثر نکشیدن چون ماده نیکوتین موجود در بدن کمتر از میزان طبیعی و استاندارد خود هست ایجاد اختلال می‌نماید.


د-عوارض بیماری‌های وارده بر بیوشیمی و فیزیولوژی فرد سیگاری چیست ؟  مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیرمی باشد، شایان‌ ذکر است که تصور اکثر اشخاص مصرف‌کننده سیگار بر این است که سیگار ضرری برایشان ندارد ((بخصوص در قشر جوان و نوجوان شایع‌تر است)) ولی فرد سیگاری کم‌کم متوجه مضرات و آسیب‌های سیگار خواهد شد، اما باور نمی‌کند که روزی دچار بیماری‌های آن می‌گردد؛ زیرا افراد سیگاری اطراف ما ظاهراً هنوز برایشان اتفاقی نیفتاده و افرادی که بیمار شده‌اند را هنوز ندیده‌ایم، چون یا در بیمارستان‌ها بستری هستند و یا متأسفانه از بین رفته‌اند و در قید حیات نیستند، علی‌القاعده نگاهی می‌اندازیم به عوارض و بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات.1-با کشیدن یک نخ سیگار ا میلی‌گرم نیکوتین وارد بدن می‌شود.

2-هر سیگار حاوی 20 میلی‌گرم نیکوتین است که براثر کشیدن تنها 1 میلی‌گرم وارد بدن می‌شود که اثرات متفاوتی در بدن ایجاد می‌کند.

3- 60 میلی‌گرم نیکوتین باعث مسمومیت در بدن می‌شود.

4- اشخاصی که بین 1 تا 14 نخ سیگار در روز می‌کشند، تقریباً 8 برابر بیشتر از افراد دیگر مبتلابه بیماری مانند سرطان ریه می‌شوند.

5- براثر مصرف سیگار سطح آدرنالین خون بالا می‌رود و باعث بالا رفتن ضربان قلب و کوتاهی تنفس می‌شود و از سویی دیگر قند خون نیز افزایش‌یافته و همچنین با افزایش این هورمون بر انسولین نیز اثر گذاشته و باعث کاهش ترشح آن در خون می‌شود.

6- نیکوتین موجود در سیگار اعتیادآور است و حدود 4000 تا 4700 ماده مختلف دیگر با مصرف سیگار وارد بدن شخص می‌شود که حدود 80 ماده آن سرطان‌زا بوده و باقی آن از بافت نازک ریه‌ها جذب‌شده و تولید التهاب نموده و از این التهاب به وجود آمده در ریه‌ها توسط خون در طول بدن پخش‌شده و به هر نقطه‌ای از بدن که دارای مویرگ است می‌رود.

7- از ماده‌های مختلفی که با مصرف سیگار وارد بدنمان می‌شود می‌توان از آمونیاک و یا تمام موادی که در رنگ‌روغن دیوارها وجود دارد نام برد.8- 2/3 افرادی که براثر بیماری‌های قلبی به اورژانس مراجعه می‌کنند مصرف‌کننده سیگاری هستند.

9- با مصرف سیگار جداره عروق شخص تنگ‌شده و خون‌رسانی به تمام نقاط بدن کم می‌شود.

10-طبق تخمین‌های به‌عمل‌آمده تقریباً یک میلیارد و دویست میلیون نفر در دنیا سیگار مصرف می‌کنند که این تعداد به‌اندازه جمعیت کشور چین است.

11- کشیدن سیگار باعث از بین رفتن دندان‌ها و هم‌چنین ایجاد بوی بد در دهان می‌شود و علتش وجود ماده‌ای بنام بنزن ونیترو امیدهایی است که در سیگار موجود می‌باشد.

12- دود وارده به‌واسطه کشیدن سیگار و مواد مضر و مخرب آن باعث سوختگی و فلج شدن مژک‌های تنفسی ریه می‌شود و به همین علت افراد سیگاری کمتر دچار خلط سینه می‌شوند، زیرا مژک‌های تنفسی آنان از بین رفته است.

13- سرطان رایج درکشیدن سیگار، سرطان ریه است چون‌که سیگار با پک عمیق کشیده می‌شود. ولی در پیپ یا قلیان سرطان‌های دهان شیوع بیشتری دارد.

14- یکی دیگر از عوارض کشیدن سیگار بر روی ریه‌ها (آمفیزم) می‌باشد، زیرا ریه‌ها به‌صورت حبابچه هستند و باعث می‌شود سطح انتقال اکسیژن افزایش یابد و در افراد سیگاری این حبابچه‌ها کم‌کم به هم وصل می‌شوند و از تعداد آن‌ها کاسته می‌شود و باعث بروز این بیماری می‌گردد و مجرای هوایی یا تنفسی تا 50 درصد تنگ می‌شود.

این‌ها مجموعه‌ای بود از خط مش کنگره در جهت آموزش و آگاهی و پیشگیری و مهار برای افراد در حال مصرف سیگار .
                اعتیاد به سیگار هم مثل اعتیاد به مواد مخدر است و در درمان ان باید، در قسمت جسم و روان وجهان بینی شخص تغییر و تبدیل و ترخیص صورت پذیرد. فرد سیگاری باید به بیداری و هوشیاری برسد که سیگار با او جه می‌کند. برای نکشیدن سیگار اول باید ریشه یا به عبارتی جهان‌بینی و تفکر و اندیشه فرد سیگاری درست شود و بعد پرداخته شود به مقوله جسم و روان؛ بنابراین برای درمان سیگار  همان‌طور که به‌صورت تدریجی نیکوتین وارد بدن کرده‌ایم باید به‌تدریج خارج شود و نه یک‌باره آن را قطع کنیم.

با روش درمانی دی اس تی و با داروی نیکوتین خوراکی و صرف زمان لازمه صد در صد به نتیجه می‌رسیم و هرزمان که بخواهیم اعتیاد به سیگار را درمان نماییم، سیگار را باید یکجا قطع و از نیکوتین خوراکی (آدامس) استفاده نماییم و نگوییم نمی‌شود ''ما انجام دادیم و شد.'' سخن ما در مورد دخانیات هست و ما با اسامی بازی نمی‌کنیم بلکه با مفهوم آن‌ها کارداریم، قلیان به‌مراتب از سیگار بیشتر ضرر دارد، استفاده از دخانیات تاوان دارد و اگر می‌توانیم تاوانش را بدهیم مصرف کنیم و در غیر این صورت یکجا باید آن را قطع کرد.در کنگره چیزی را از مجری می‌خواهند انجام دهد که خودمان قبلاً آن را انجام داده باشیم و باید سعی کنیم که شو شود را در درون و بیرون کاملاً به انجام برسانیم و با تفکر و اندیشه و مصمم و مطمئن پا  در  راه نهیم و با سپری شدن زمان، نقطه تحمل در ما به وجودمی آید و باعث اعتمادبه‌نفس ما می‌گردد. نیکوتین خوراکی مناسب‌ترین دارو برای درمان سیگار است، آدامس‌های سیگار یا 2 میلی‌گرمی و یا 4 میلی‌گرمی هستند و هر پاکت سیگار برابر است با 5 آدامس 2 میلی‌گرمی، آدامس مثل سیگار است به دلیل شبیه سازی مصرفان با دفعات پی‌درپی و جایگزین مناسبی است.

اوج فشار درمان سیگار با نیکوتین خوراکی معمولاً 24 و حداکثر 48 ساعت است و در این مدت باید 100 درصد آدامس را خورد و همانند دارو می‌ماند و طول مدت سازگاری آن سه ماه است؛ و پس از پایان سه ماه در هفته آخر مقدار مصرف مشخص می‌شود و بعد از 21 روز مقدار آدامس خوراکی تیپر می گردد و نکته پایانی این‌که با در نظر گرفتن سه عامل مهم یعنی ''''' داروی مناسب و زمان مناسب و روش مناسب '''''' درمان سیگار به‌صورت قطعی صورت می‌پذیرد و در حال حاضر مصرف‌کنندگان سیگار در کنگره 60 در حین درمان اعتیاد و یا پایان سفر اول با کسب اطلاعات و آگاهی و آموزش‌های لازم با روش صحیح و اصولی و عملی برای درمان سیگار خود جذب لژیون‌هایی تحت عنوان <<لژیون ویلیام وایت>> که به همین منظور تشکیل گردیده شده‌اند.و این نام به‌پاس دوستی و کارهای تحقیقاتی فی‌مابین بنیان گذار کنگره 60 آقای مهندس دژاکام  و پروفسور ویلیام وایت به‌عنوان یادگار نام‌گذاری گردیده است <تصویر بالا >  و   فصل الخطاب کلام این‌که  ¤¤¤  درمان اعتیاد با درمان سیگار کامل می‌شود  ¤¤¤ .
 
 
با احترام ''کمک راهنمای لژیون ویلیام وایت مسافر منصور غفاری''

تایپ: مسافر جواد علی بخشی
تهیه و تنظیم: مسافر احمد