⚫⚪⚫کوله پشتی

سفر هزار فرسنگی با قدم اول آغاز می شود ...

 

ره توشه سفر ( بخش ۴۷ )

 

نوع مطلب :ره توشه سفر ... (کوله پشتی) ،

نوشته شده توسط:احمد


                باید دانست که هرگز فراموش نکنیم ''وعده خداوند هرگز خلاف نیست ، ممکن است طبق نظر و زمان بندی ما نباشد اما انجام آن به حق می باشد ''  . فردی می گوید من دوسال است که به کنگره می آیم و در این مدت هیچ ضد ارزشی را هم انجام نداده ام ، پس چرا اوضاع زندگی ام عوض نمی شود ؟! جناب مهندس می فرماید که سر سوزنی در وعده حق تردید نداشته باشید ، منتهی طبق زمان بندی ما نیست ، ما الان می خواهیم ولی شاید چند سال دیگر به ما بدهند و الزامآ طبق نظر ما و شکل و شیوه ای که می خواهیم ، نیست . برای همین که در پیام ها می فرمایند که از جایی به تو می دهیم که تو اصلا فکرش را هم نمی کنی . یعنی از جایی که روی آن متمرکز نیستی و به حسابت نمی آید . بنابراین ، این موضوع برای ما خیلی حائز اهمیت است  و این کار انسان را سخت می کند ، فرد دیگری می گوید من نیمی از سفرم را طی کرده ام پس چرا حالم خوب نمی شود ؟ شاید باید زمان دیگری بگذرد تا به حسی که به دنبال آن هست ، دست پیدا کند . اما ایراد ها و بهانه های زیادی هم بدنبال این سوال می آید .                فرد یک مدتی است که به کنگره می آید ، می گوید چرا من خوب نمی شوم ؟ می گوییم نسبت سنجش شما چیست ؟ آدمی که میلیاردر است ، اگر مثلآ ده میلیارد از سرمایه او را ببرند  ، می گوید ورشکسته شده ام ، در حالی که هنوز میلیارد ها پول و دارایی دارد . وقتی ما خودمان را با او می سنجیم ، می گوییم که بیشتر مردم یک درصد دارایی فعلی تو را هم ندارند . آن می گوید که من این بوده ام و اینها را داشته ام و حالا ندارم ، یعنی دارایی خودش را با قبل خودش قیاس می کند . ما باید به جایگاهی که بوده ایم استناد کنیم . کسی که تمام اموالش یک میلیون تومان است اگر هشتصد هزار تومان از آن را ببرند ورشکسته محسوب می شود . ما با کدام معیاری باید خودمان را بسنجیم ؟ مقیاس حال خوب کدام است ؟! خیلی وقت ها شرایط و وضعیت خودمان با تعادل ها هم خوانی ندارد . ما باید بدانیم که خودمان را با چه زمانی و چه کسی قیاس می کنیم ؟ اگر قیاس های ما اشتباه باشند ، گمراه شده و سر از نا کجا آباد در خواهیم آورد .

             بعضی از بزرگان عنوان کرده اند که اگر می خواهی آرامش داشته باشی خود را از لحاظ مالی با پایین تر از خودت قیاس کن . این بدین معنا نیست که برای بدست آوردن رفاه در زندگی تلاش نکنیم  ، نگاهتان به قله باشد اما پایین تر خودتان هم نیم نگاهی داشته باشید .


    
            ما یک جایی می گوییم قیاس غلط است ولی از یک طرف هم می گوییم که جزء لاینفک وجود ما که عقل است ، اصلا کارش قیاس کردن است . عقل سنگ محک و سنجش است ، پس جایی که می گوید قیاس غلط است کجاست ! اینکه انسان در درجه اول باید بداند که چه چیزی را باید بداند که چه چیزی را با چه چیزی و با چه جایگاهی قیاس کند و دوم اینکه در چه مواردی اصلا نباید قیاس کند . کسی هم که متوجه است چه زمانی نباید قیاس کند ، خود صاحب قیاس است ، یعنی خود عقل است که باید تشخیص دهد . آنجایی هم که می گویند قضاوت نکنید ، همان فتوایی است که به عقل می گوید تو میبینی ،  شاید هم درست تشخیص بدهی ، اما نباید حکم صادر کنی ، هیچ کسی و هیچ چیزی را نباید قضاوت کنید مگر به درجه ای برسید که کاملا احاطه داشته باشید . همه مشکلات و تیره بختی انسان به خاطر عدم شناخت ویژگی ها ، صفات و فرامین است . در تمام وادی ها روی این قضیه تآکید شده است ، می گوید تمام پیامبران آمدند تا یکسری فرامین و یا امر و نهی ها را به انسان تفهیم کنند ، می گوید دزدی نکن ، دروغ نگو ، غیبت نکن ، در کار دیگران تجسس نکن و مانند اینها . جناب مهندس به ما خط کشی ها را می گویند .  مثلا مهندس می گویند که راهنما نباید سیگار بکشد ، اگر راهنمایی سیگار بکشد آیا رهجویش می تواند او را قضاوت کند ؟ البته که نمی تواند چون آن رهجو اطلاعاتش راجع به آن راهنما هرگز کامل نیست . هر کسی باید در زمینه ای که تخصص دارد و در آن جایگاه مشغول به کار است و در حیطه ی انجام وظایف جایگاهش عمل کند و اگر پایش را از این حیطه بیرون بگذارد مرتکب خلاف شده است ، مانند اینکه اگر یک متخصص دستگاه گوارش به یک بیمار برای درمان گوش او دارو بدهد مرتکب خلاف شده است ، اینجا بحث جایگاه ها است و هر کسی باید در حیطه ی جایگاهش عمل کند ...

مسافر منصور
مورخ ۹۶/۷/۱۰